znaki zapytania

definicja


- znak interpunkcyjny, służący do określenia intencji osoby mówiącej, która chce otrzymać dane informacje od osoby pytanej (wyjątkiem jest pytanie retoryczne). Znak zapytania kończy zdania pytające, a ujęty w nawiasy podaje w wątpliwość część zdania, do której się odnosi.


Znak zapytania w polskiej literaturze pojawił się w epoce renesansu w twórczości Jana Kochanowskiego. Dbał on o przestankowanie i oprócz pytajnika używał też dwukropka (oznaczając nim pauzę) oraz nawiasów. Znak zapytania zaś wyglądał u niego graficznie jak odwrócony do góry nogami średnik.


W innych pismach znak zapytania może mieć inny kształt, np. w piśmie greckim i we wczesnych manuskryptach łacińskich znak zapytania wygląda jak średnik (;). W piśmie Braille’a wytłacza się kropki 26:⠢

pochodzenie

animacja przedstawiająca pochodzenie znaku zapytania

wybierz swój ulubiony znak zapytania

  1. ?
  2. ?
  3. ?
  4. ?
  5. ?
  6. ?
  7. ?
riddler

Riddler

Człowiek-zagadka (Edward Nashton vel Edward Nigma, ang. The Riddler) – złoczyńca wykreowany przez DC Comics, cechujący się ogromnym ilorazem inteligencji. Często zmusza Batmana do rozwiązywania makabrycznych zagadek i łamigłówek tworzonych przez siebie samego. Swe życie traktuje jak jedną wielką grę, która często prowadzi go do zguby i kolejnej porażki z Batmanem. Często przedstawiany w stroju pełnym znaków zapytania.


Edward już jako mały chłopiec cechował się dużą, jak na swój wiek, zdolnością rozwiązywania zagadek. Pewnego dnia gdy nauczycielka poinformowała dzieci o konkursie gry w puzzle, Edward zamiast grać uczciwie oszukał, włamując się przed konkursem do sali, gdzie było rozwiązanie zagadki. Edward wygrał konkurs, a oszustwo, które popełnił, sprawiło mu ogromną rozkosz. Dorosły Edward zmęczony pracą, której szczerze nienawidził, wstąpił do przestępczego półświatka Gotham City, zmienił swe dane osobowe na Edward Nigma, i nadał sobie pseudonim Riddler. Złoczyńca po skończonej zbrodni zawsze zostawiał po sobie ślad, którym była trudna zagadka, dzięki której Batman i policja Gotham często ostatecznie łapali Edwarda i wsadzali do zakładu Arkham Asylum.

zadaj pytaniewybierz znak zapytania

WYŚLIJ