Nazywana polską cytryną. Polecana jest pod postacią soku połączonego z miodem jako naturalne lekarstwo na przeziębienie i grypę. Podczas jesiennego przesilenia pigwa to dobry dodatek do herbaty (nie wrzącej), ponieważ pomoże zwalczyć np. suchy kaszel..
Persymona (kaki) jest doskonałym źródłem witaminy A, zawiera też witaminę C. Nie bez znaczenia jest także bogactwo związków fitochemicznych, wykazujących działanie przeciwutleniające. Persymona zawiera więcej rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika, fenoli i niektórych minerałów niż jabłko.
Składa się w 92 % z wody. Nie obfituje w witaminy i minerały, za to jest bogaty w przeciwutleniacze, takie jak likopen, luteina, beta-karoten, zeaksantyna i kryptoksantyna, które przeciwdziałają rozwojowi chorób nowotworowych. Dzięki cytrulinie arbuz może zwiększyć popęd seksualny. Już 6 plasterków owocu gwarantuje efekt zbliżony do tego po tabletce viagry. Warto wiedzieć, że jadalne - i bardzo zdrowe - są pestki arbuza. Są źródłem magnezu, żelaza, witamin z grupy B.
Królują w lipcu, ale pomagać na dolegliwości mogą przez cały rok np. pod postacią suszonych owoców lub soku. Mają one zastosowanie uspakajające. Sok lub napar z jagód to naturalne lekarstwo na biegunkę. Nazywane są także antidotum na zatrucia żołądkowe oraz problemy z kaszlem.
Zdrowe tłuszcze i mała zawartość cukrów prostych to największe jego zalety. Osoby, które wprowadzają awokado do posiłków, w mniejszym stopniu narażone są na zespół metaboliczny, cukrzycę i choroby serca. Owoc ten nie jest jednak szczególnie polecany podczas diety odchudzającej, ponieważ jest bardzo kaloryczny. Sto gramów awokado to aż 160 kcal, co oznacza, że przeciętny owoc ma ok. 430 kcal.
Zapobiega wszelkiego rodzaju chorobom cywilizacyjnym, takim jak nadciśnienie, cukrzyca lub choroby oczu. Zazwyczaj ze względu na cierpkość owoców spożywana jest w przetworzonej formie, np. w postaci soku. To dobry wybór dla osób pracujących przy komputerze. Opóźnia postępowanie takich chorób jak jaskra, zaćma bądź degeneracja plamki żółtej oka.