denizanasi


Meduzy to bardzo powszechny i najbardziej fascynujący gatunek żywych stworzeń, które zamieszkują morza i oceany. Można je podziwiać bez końca. Jakie są gatunki meduz, gdzie żyją i jak wyglądają, przeczytaj ten artykuł.

Ogólne informacje
o meduzach


Należą do jelitowo-żołądkowych i są częścią ich cyklu życiowego, który przebiega w dwóch etapach: bezpłciowym i płciowym. Dorosłe meduzy są rozdzielnopłciowe i rozmnażają się bezpłciowo. Rolą samca jest wylęganie w wodzie produktów płciowych, które mogą trafić bezpośrednio do odpowiednich narządów samicy lub zostać zapłodnione bezpośrednio w wodzie. Zależy to od gatunku meduzy. Wyłaniające się larwy nazywane są planulae.


Mają one zdolność do wykazywania fototaksji, co oznacza...

double_arrow
gfd
gfd

Struktura na przykładzie aurelii usznej


Ciało meduzy w dużej części składa się z podlewanej tkanki łącznej - mezoglei - a kształtem przypomina dzwonek lub parasol. Ta struktura zapewnia zdolność do reaktywnego ruchu poprzez kurczenie mięśni ściany dzwonu. Ciało meduzy składa się średnio w 98% z wody. Nawet największe meduzy, których wymiary liniowe przekraczają metr, a masa sięga kilku kwintali, nie są w stanie oprzeć się prądom morskim, dlatego są uważane za część planktonu.


Zwykle meduzy powstają w wyniku pączkowania polipów i rozmnażają się płciowo, dając początek swobodnie pływającym larwom - planula. Niektóre hydroidowe meduzy są...

double_arrow

Komórki kłujące


Cnidocyte (nematocyt) jest komórką parzącą nieodłącznie związaną zarówno z pokoleniami polipowatymi, jak i medusoidalnymi w cyklu życiowym cnidaria (żądła). Cnidocyty są używane przez cnidarians do polowania na zdobycz i obrony przed wrogami. Każdy cnidocyt zawiera specyficzne organelle wewnątrzkomórkowe zwane "cnidocystą" (lub "nematocystą"), które w rzeczywistości zapewniają pokonanie wroga lub obiektu spożywczego.


Najbardziej charakterystyczną cechą cnidocytów jest obecność cnidocyst (nematocyst). Jest to złożona organella: kapsułka w kształcie stożka, do której...

double_arrow
gfd

ANTYSTRES

Niektórzy akwaryści w Japonii trzymają meduzy w swoich akwariach, ponieważ w tym kraju uważa się, że obserwowanie płynnych i monotonnych ruchów meduz pomaga uspokoić układ nerwowy.


Naukowcy udowodnili, że obserwowanie meduz przez kilka minut pozwala zanurzyć się w stanie medytacyjnym!

ZOBACZ WIĘCEJ OD NAS
one

Wydawnictwa

OTWÓRZ
one

Badania Monako

OTWÓRZ
one

Wielkie osobowości

OTWÓRZ