Pojęcie

Wzrok, jako zmysł, to zdolność odbierania i interpretowania bodźców świetlnych, czyli postrzegania świata w formie obrazów. Obejmuje to odbiór światła, kolorów, kształtów, ruchu i głębi, umożliwiając nam orientację w przestrzeni i interakcję z otoczeniem.

oko wada

Ludzki wzrok to zmysł pozwalający na odbieranie bodźców świetlnych ze środowiska i interpretowanie ich jako obraz. 

Jest to złożony proces, w którym światło przechodzi przez rogówkę, źrenicę, soczewkę i następnie na siatkówkę, gdzie przekształcane jest na impulsy nerwowe, które docierają do mózgu, gdzie powstaje obraz.

Zwierzęta

Kot

Koty

W porównaniu do ludzi, koty maja nieco szerszy kąt widzenia. U nas wynosi on 180 stopni, podczas gdy u kota wynosi on aż 200 stopni. Natomiast w kwestii ostrości widzenia radzą sobie nieco gorzej. Przeciętny człowiek dobrze widzi na odległość około pięciokrotnie większa niż przeciętny kot.

Konie

Konie

Pole widzenia konia wynosi aż 330 stopni (dla porównania, ludzki wzrok obejmuje obszar około 180 stopni). Choć zwierzę to widzi to, co znajduje się z przodu i z boku, obraz jest nieostry i rozmyty. Obojgiem oczu koń widzi jedynie obszar w trójkącie przed głową (obraz jest wtedy trójwymiarowy i ostry).

Ryba

Ryba

Ryby mają niemalże kuliste soczewki, które wpuszczają więcej światła, ale ograniczają widzenie na dalszych odległościach. Jednak dzięki zwiększonej liczbie receptorów rejestrują dużo więcej kolorów niż my. W praktyce ich jakość widzenia jest uzależniona od mętności wody czy ilości roślin, a także temperatury.

Ptak

Orzeł

Orły i inne ptaki drapieżne mają wzrok, który jest znacznie ostrzejszy niż wzrok ludzki. Na przykład, oczy orła są od 4 do 8 razy ostrzejsze niż ludzkie. Ptaki drapieżne potrzebują ostrego wzroku, aby rozpoznać swoją ofiarę z daleka i zaskoczyć ją z góry.

Wady wzroku

Daltonizm to zwyczajowa nazwa używana dla określenia dziedzicznego zaburzenia rozróżniania barw osi czerwień – zieleń. Choroba dotyczy obydwu oczu, utrzymuje się przez całe życie i jest spowodowana zaburzeniami w budowie fotoreceptorów siatkówki. Przyczyną dziedzicznego upośledzenia widzenia barwnego jest uszkodzenie genów kodujących odpowiednie barwniki wzrokowe.

Geny dla barwnika czerwonego i zielonego zlokalizowane są na długim ramieniu chromosomu płciowego X. Daltonizm dziedziczony jest autosomalnie w sprzężeniu z chromosomem X. Chorują osoby obydwu płci, choć mężczyźni kilkanaście razy częściej, niż kobiety.

Normalny Deuteranopia Protanopia Tritanopia
Obrazek 1 Obrazek 2 Obrazek 3 Obrazek 4
© Pawłowski Piotr 2025