Wzrok

Widzenie umożliwiają fotoreceptory zlokalizowane w wyspecjalizowanych narządach (oko). Towarzyszą im dodatkowe struktury usprawniające percepcję i chroniące właściwy narząd wzroku (aparat ochronny: brwi, powieki, rzęsy i narząd łzowy). Następnie bodziec jest przekazywany do dalszych obszarów układu nerwowego, gdzie jest analizowany. U organizmów wyższych mówi się o drodze wzrokowej przekazującej informacje do kory wzrokowej. Obraz na siatkówkę oka pada do góry nogami i dopiero w mózgu następuje jego odwrócenie.

Wady wzroku

Tak prezentuje się zdrowe oko. Światło idelanie wpada do punktu centralnego, czyli plamki żółtej.

Krótkowzroczność

Jedna z najczęściej spotykanych wad refrakcyjnych wzroku polegająca na tym, że układ optyczny oka nieprawidłowo skupia promienie świetlne. Oko miarowe to takie, które bez żadnego napięcia mięśni, skupia równoległe promienie światła dokładnie na siatkówce, czyli dla obiektu nieskończenie odległego na siatkówce pojawi się jego ostry obraz. W miarę skracającej się odległości od obiektu, mięsień rzęskowy zmienia kształt soczewki, powodując tym zmianę odległości ogniskowej, dzięki czemu obraz zawsze trafia dokładnie na siatkówkę. W oku krótkowzrocznym równoległe promienie pochodzące od nieskończenie odległego obiektu ogniskowane są przed siatkówką wskutek czego obraz staje się nieostry. Zazwyczaj jest to spowodowane kurczem mięśnia rzęskowego lub adaptacją oka do występujących warunków poprzez wydłużenie osi gałki ocznej.

Dalekowzroczność

Druga, obok krótkowzroczności, najczęściej spotykana wada refrakcyjna wzroku. Jest wynikiem zbyt małych rozmiarów przednio-tylnych oka w stosunku do jego siły łamiącej lub niewystarczającą siłą łamiącą układu optycznego oka (np. zbyt płaską rogówką) w stosunku do jego długości.Oko miarowe, to takie, które bez żadnego napięcia mięśni ocznych, a więc bez akomodacji, skupia równoległe promienie światła dokładnie na siatkówce, czyli dla obiektu nieskończenie odległego na siatkówce pojawi się jego ostry obraz. Inaczej jest w oku nadwzrocznym. Aby ostro widzieć przedmioty odległe, dalekowidz musi akomodować, a chcąc widzieć ostro przedmioty z bliska, musi akomodować jeszcze mocniej. Stałe napięcie akomodacji może prowadzić do zaburzeń w całym układzie mięśniowym oka, łącznie z zezem. Zakres ostrego widzenia zależy od wielkości wady i amplitudy akomodacji, która zmniejsza się z wiekiem. Do korekcji nadwzroczności stosuje się okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Są to soczewki skupiające.

Astygmatyzm

Wada wzroku (soczewki lub rogówki oka) cechująca się zaburzoną symetrią obrotową oka. Elementy optyczne miarowego oka są symetryczne względem jego osi. Jeżeli oko ma większą szerokość niż wysokość, to soczewka i rogówka zamiast skupiać światło w okrągłym obszarze siatkówki, będzie tworzyć obraz rozmazany w jednym z kierunków. Pacjent z astygmatyzmem będzie widział obraz nieostro w pewnych obszarach pola widzenia z każdej odległości. Nawet dobre szkła nie są w stanie w pełni skorygować astygmatyzmu i dlatego osoba z astygmatyzmem ma problemy z wykorzystaniem przyrządów optycznych.

Jaskra

Grupa chorób oczu prowadząca do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki i co za tym idzie pogorszenia lub utraty wzroku (zawężenia pola widzenia).Głównym czynnikiem powodującym uszkodzenie nerwu wzrokowego w jaskrze jest nadmierny wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Leczenie jaskry polega na zmniejszaniu ciśnienia śródgałkowego poprzez stosowanie leków ułatwiających odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej i/lub zmniejszenie jej produkcji. Stosuje się głównie leki w postaci kropli do oczu, czasem podaje się leki doustne. Jaskrę można leczyć także operacyjnie.

Jak dbać o wzrok

1. Regularnie odwiedzaj gabinet okulistyczny

Niepisaną regułą jest to, że powinniśmy badać wzrok co najmniej co dwa lata. Nie oznacza to jednak, że nie możesz robić tego częściej – jeżeli zauważysz jakiekolwiek problemy, np. stwierdzisz, że pogorszył Ci się wzrok lub będziesz odczuwać powracające uczucie pieczenia lub suchości, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Nie bagatelizuj tego. Regularne badania wzroku pozwolą wykryć wszystkie ewentualne zmiany i pozwolą leczyć oczy we wczesnym stadium rozwoju choroby. Pamiętaj, że tryb życia, który prowadzi większość z nas, związany z wielogodzinnym spędzaniem czasu przed komputerem nie służy oczom, co oznacza, że wzrok może Ci się popsuć nawet jeżeli jesteś w 100% zdrowy.

2. Zadbaj o dietę

Stare powiedzenie mówi, że „jesteś tym, co jesz” i nie ma w tym zbyt wiele przesady. Zbilansowana, pełna witamin i minerałów dieta jest Ci potrzebna do prawidłowego funkcjonowania, w tym także do prawidłowego funkcjonowania Twoich oczu. Co powinno zawierać menu stworzone z myślą o wzroku? Lekarze okuliści zalecają dietę bogatą w witaminy A, E i C, a także kwasy omega-3 oraz luteinę. Składniki te pomagają nie tylko w utrzymaniu dobrej kondycji oczu, ale zapobiegają powstawaniu zaćmy, a nawet zwyrodnieniu plamki żółtej. Gdzie znaleźć te witaminy? Jedzenie marchewki na zdrowe oczy to nie wymysł naszych mam i babć. Warzywo to zawiera duże ilości witaminy C, która jest sprzymierzeńcem Twoich oczu.Szpinak to kolejne warzywo, które warto włączyć do swojej diety. Jest bogaty zarówno w witaminę E, witaminę C, jak i luteinę. Oprócz szpinaku wypróbuj także inne zielone warzywa, m.in. jarmuż, groszek i brokuły. Najlepszym źródłem kwasów omega-3 są ryby. Postaraj się spożywać je minimum raz w tygodniu. Gdzie szukać cynku? Znajdziesz go m.in. w mięsie wołowym i wieprzowym, ale także w orzeszkach ziemnych oraz w roślinach strączkowych.

3. Daj oczom odpocząć

Pracujesz przy komputerze? Tak samo, jak znaczna część naszego społeczeństwa. Pamiętaj, że ciągłe patrzenie się w ekran nie jest zdrowe dla Twoich oczu. Aby zapobiec chorobom wzroku, zadbaj o regularne i odpowiednio długie przerwy. Jak to zrobić? Istnieje pewna zasada, którą Amerykanie nazywają zasadą 20-20-20. Oznacza to, że powinno się robić przerwę co 20 minut i przez 20 sekund patrzyć na obiekt oddalony od nas o minimum 20 stóp (czyli ok. 6 metrów). Stosując tę prostą zasadę w pracy i w domu dasz oczom chwilę wytchnienia i zapobiegniesz powstawaniu tzw. przykurczów akomodacyjnych.

4. Wysypiaj się

Sen jest ważny dla regeneracji całego naszego organizmu, w tym także dla regeneracji oczu. Zbyt mało snu sprzyja zmęczeniu oczu, które powoduje podrażnienia i wysychanie. Wstając rano, widzisz w lustrze swoje czerwone oczy? Wieczorem postaraj się położyć do łóżka wcześniej, a jeżeli pieką Cię oczy, zastosuj odpowiednie krople do oczu o właściwościach łagodzących, dostępne niemal we wszystkich aptekach.

5. Chroń oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym

Ostre słońce jest niebezpieczne zarówno dla naszej skóry, jak i dla oczu. Zbyt długa ekspozycja oczu na promieniowanie UVA oraz UVB może być bardzo groźna w skutkach, przyczynia się bowiem do uszkodzenia plamki żółtej, a nawet do powstawania nowotworów gałek ocznych i powiek. Promienie słoneczne wysuszają powierzchnię oka, przez co podczas słonecznych dni może towarzyszyć Ci uczucie suchości, piasku pod powiekami lub pieczenia. Aby tego uniknąć, noś odpowiednie okulary przeciwsłoneczne. Co to oznacza? Dobre okulary powinny w 100% blokować promieniowanie UV-A oraz UV-B, dlatego warto kupić je u sprawdzonego optyka, a nie na straganie czy w sklepie odzieżowym.

6. Uprawiaj sport

Aktywność fizyczna to jedna z tych czynności, które mają wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Nie inaczej jest ze wzrokiem. Regularne ćwiczenia poprawiają krążenie krwi i jej dopływ do wszystkich organów, w tym również do narządu wzroku. Znajdź dyscyplinę sportu, która sprawia Ci przyjemność i na stałe wpisz ją w swój terminarz, żeby poprawić ukrwienie oka.

Ciekawostki

Dane kontaktowe


ul. Dowidzenia

02-785 Warszawa



okularydowidzenia@gmail.com


+48 543 725 287

Zapisz się do newslettera

Powiadomimy Cię o koeljnych zmysłowych ciekawostkach