Ckrabby

Dowiedz się
o życiu krabów
morskich

Poznasz jak funkcjonują te fantastyczne
skorpupiaki w wodach naszej planety.


Co jedzą?

Jakie można spotkać?

Jakie mają etapy życia?

Ewolucja w kraby?


Na jakie smakołyki
pozwalają sobie kraby?

Kraby mogą być padlinożercami, roślinożercami, żywić się detrytusem
lub polować. Ich ofiarami często padają duże bezkręgowce. Szczypce krabów wykazują przystosowanie do przeważającej diety danego gatunku.

Duże bezkręgowce

Jak na przykład krewetki, ślimaki, rozgwiazdy, jeżowce, rurówki, małże i gąbki

Mniejsze ryby

Mniejsze ryby też padają ofiarami krabów, dzięki ich myśliwskich instynktom.

Rośliny z dna morza

Kraby nie pogardzą nawet wegańskimi przysmakami jak glony
i wodorosty.

Inne kraby?!

Niedawno został
odkryty gatunek kraba żyjącego w głębinach który karmi się swoimi rówieśnikami... straszne.

Jakie gatunki krabów
możemy spotkać?

W morzach bałtyku żyją 3 gatunki krabów.
Szeroko pojęta globalizacja dostarczyła nam dwójkę z nich od czasu rozpoczęcia XX wieku.

Raczyniec
Jadalny

rodzimy krab europejski z wód strefy umiarkowanej (może się jednak adoptować do cieplejszych wód).

Krab
wełnistoszczypcy

pierwotnie wybrzeża Chin oraz Półwyspu Koreńskiego w wodach
o niskim lub zerowym zasoleniu. Obecnie występuje również w Polsce, jak i w wielu innych miejscach Europy a nawet świata.

Krabik
amerykański

pochodzi z Ameryki Północnej z ujść rzek Florydy i Teksasu (USA). Obecnie gatunek kosmopolityczny, występujący w wielu miejscach świata w tym także i w Polsce.

Jaki cykl życia prowadzą?

Kraby przechodzą przez wiele różnych etapów życia, zanim
dorosną, tak jak my.

Cykl życia kraba zaczyna się, gdy samica kraba składa i uwalnia jaja do wody. Jaja są często przenoszone na brzuchu samicy lub przyczepione do wyspecjalizowanych odnóży. Liczba składanych jaj może się znacznie różnić w zależności od gatunku, od kilkuset do kilku tysięcy.

Po wykluciu się jajek, rodzą się larwy kraba, znane jako zoea. Larwy zoea są zazwyczaj planktoniczne i spędzają swoje wczesne życie dryfując w toni wodnej. Mają charakterystyczny wygląd z długimi kolcami i są zupełnie inne od dorosłej formy kraba. W tym stadium larwy przechodzą przez kilka linień, zrzucając swój pancerz, aby rosnąć.

Po kilku linieniach larwy zoea rozwijają się w stadium megalopa. Na tym etapie przypominają miniaturowe wersje dorosłych krabów, ale z nieproporcjonalnie dużymi odwłokami. Megalopae często mają dobrze rozwinięte nogi kroczne, co pozwala im poruszać się po podłożu.

W miarę jak megalopa rośnie i rozwija się, ostatecznie przekształca się w młodego kraba. Młody krab wygląda bardziej podobnie do formy dorosłej, ale jest mniejszy i brakuje mu niektórych dojrzałych cech. W tym stadium krab aktywnie żeruje i szuka schronienia w odpowiednich siedliskach, takich jak ławice trawy morskiej lub skaliste brzegi.

Gdy młody krab osiągnie dojrzałość, staje się dorosły. Na tym etapie krab ma w pełni rozwinięte narządy rozrodcze i jest zdolny do rozmnażania. Dorosły krab może nadal rosnąć i okresowo linieć przez całe swoje życie, zrzucając swój pancerz, aby dostosować się do wzrostu. Częstotliwość linienia i tempo wzrostu mogą się różnić w zależności od gatunku.

Ewolucja w kraby?

Ewolucja wielokrotnie prowadziła do powstawania krabów – zjawisko to nosi nazwę karcynizacji. Określenie to ukuł w 1916 roku zoolog Lancelot Alexander Borradaile, opisując „wiele prób natury, aby ewoluować kraba”. Forma ta wydaje się szczególnie preferowana przez ewolucję. Niektóre skorupiaki, jak pustelniki, mogą niezależnie przekształcać się w krabopodobne formy mimo że ich przodkowie nie byli krabami.

Javier Luque z Uniwersytetu Cambridge
i jego zespół odkryli, że karcynizacja wystąpiła
co najmniej pięć razy w ciągu ostatnich 180 milionów lat. Dopiero niedawno naukowcy zaczęli dokładniej badać to zjawisko, analizując liczne przypadki niezależnej ewolucji krabopodobnych organizmów.

  1. ODŻYWIANIE
  2. GATUNKI
  3. CYKL ŻYCIA
  4. EWOLUCJA